Observator » Ştiri sociale » Premieră! Aplicaţiile mobile, mai folosite decât PC-urile

Premieră! Aplicaţiile mobile, mai folosite decât PC-urile

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.03.2014, 09:36 | Modificat la 04.03.2014, 09:41

Pentru prima dată în istorie, americanii au accesat internetul preponderent de pe aplicaţiile terminalelor mobile, decât de pe PC

În luna ianuarie a acestui an, 55% din utilizarea internetului s-a făcut de pe terminale mobile şi este pentru prima dată când doar utilizarea aplicaţiilor o depăşeşte pe cea a calculatoarelor personale, informează CNN.

În SUA, mai multe de jumătate dintre adulţi posedă un smartphone, iar 42% dintre persoanele peste 18 ani au tablete.