Observator » Ştiri sociale » Asistentele din spitale pregătesc pacienții și pentru șpagă

Asistentele din spitale pregătesc pacienții și pentru șpagă

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 11.08.2015, 19:39 | Modificat la 11.08.2015, 19:53

Teoretic, medicii rămân fără plicuri. Practic, medicii ameninţă că vor avea program fix. Dacă tragem linie, socoteala e clară. Pacienţii pierd. Medicilor le este greu să refuze "atenţiile" pacienţilor, pentru că salariile sunt mici

Teoretic, medicii rămân fără plicuri. Practic, medicii ameninţă că vor avea program fix. Dacă tragem linie, socoteala e clară. Pacienţii pierd. Medicilor le este greu să refuze "atenţiile" pacienţilor, pentru că salariile sunt mici

Pregătit cu orice. Fie că e vorba de cafea, ţigări sau bani, pacientul trebuie să ştie, din timp, cam ce preferă medicul.şi cât. Asistentele medicale cunosc cel mai bine cerinţele şefilor. Cifrele şpăgii se ştiu exact. Mai bine chiar decât preţurile consultaţiilor.

Schimbarea legii şi încadrarea medicilor ca funcţionari publici n-a picat deloc bine pentru cadrele medicale. Acum, doctorii ameninţă că vor pleca din spital la ora 14, fara sa mai stea nici măcar un minut peste program. Exact ca funcţionarii publici.

Articolul continuă după reclamă

Aşteptarea va fi mare pentru pacienţi. Cadrele medicale susţin că nu vor nimic în plus. Cer numai un salariu.rezonabil. Sindicaliştii sunt de părere că şi medicul îşi merită "bacşişul" lui, aşa cum primeşte ospătarul sau frizerul.