Observator » Ştiri sociale » Cele mai frumoase gospodării, premiate în Argeş! Primarul unei comune a pus la cale un concurs

Cele mai frumoase gospodării, premiate în Argeş! Primarul unei comune a pus la cale un concurs

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 21.07.2017, 13:35 | Modificat la 21.07.2017, 15:31

Localnicii din comuna argeşeană Băbana au fost premiaţi la concursul "Şi tu poţi fi gospodar". Oamenii au concurat cu animalele crescute, cu grădinile de legume, dar și cu florile. Despre cei care au primit aur va vorbi toată comuna până anul viitor, când autoritățile speră să-şi dovedească vrednicia şi mai mulţi săteni.

Localnicii din comuna argeşeană Băbana au fost premiaţi la concursul "Şi tu poţi fi gospodar". Oamenii au concurat cu animalele crescute, cu grădinile de legume, dar și cu florile. Despre cei care au primit aur va vorbi toată comuna până anul viitor, când autoritățile speră să-şi dovedească vrednicia şi mai mulţi săteni.

Tanti Păpuşa munceşte de când se ştie. Îi place ca, atunci când cineva trece pe stradă, să tragă cu ochiul la curtea ei şi să aibă ce să vadă. Nu stă locului nici măcar o secundă, pentru că, spune ea, oricând se găseşte câte ceva de făcut.

De curând a fost şi răsplătită pentru vrednicia ei, chiar de edilul comunei. Dar sunt multe familii care se laudă cu gospodăriile lor.

Articolul continuă după reclamă

Ideea i-a venit chiar primarului. El s-a gândit că un concurs i-ar încuraja pe oameni să-şi arate hărnicia.

Pe lângă medalii şi diplome, gospodarii au fost trecuţi şi pe o listă de apreciere, una despre care, în sat, se va vorbi tot anul.