Observator » Ştiri sociale » Copiii invata sa recicleze cu Laboratorul Verde

Copiii invata sa recicleze cu Laboratorul Verde

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.07.2013, 19:43 | Modificat la 06.07.2013, 20:50

Au invatat sa recicleze cu ajutorul tehnologiei de ultima generatie. Zeci de copii din Capitala au aflat unde trebuie sa arunce deseurile din metal, plastic sau hartie si cum pot proteja natura daca vor recicla selectiv.

Cei mici au invatat regulile reciclarii, dupa ce s-au jucat pe tablete si au urmarit animatii 3D. La final, toti stiau cum trebuie selectate deseurile.

Si parintii, la randul lor, au invatat de la cei mici cate ceva despre aruncarea deseurilor.

Laboratorul Verde al Reciclarii a fost lansat in septembrie 2012. Caravana a ajuns in mai multe orase din tara.

Articolul continuă după reclamă

In opt ani, Romania ar trebui sa recicleze, conform normelor europene, jumatate din deseurile pe care le produce. In prezent, doar un procent din deseuri este reciclat.