Nămolul de Techirghiol atrage turiştii străini ca un magnet
Nămolul de Techirghiol atrage turiştii străini ca un magnet. Este o comoară pentru sănătate şi i s-a dus vestea peste mări şi ţări. Medici terapeuţi din toată ţara vor veni la sfârşitul lunii în staţiunea de la malul mării, pentru a se familiariza cu terapii vechi de mii de ani.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Nămolul de Techirghiol atrage turiştii străini ca un magnet. Este o comoară pentru sănătate şi i s-a dus vestea peste mări şi ţări. Medici terapeuţi din toată ţara vor veni la sfârşitul lunii în staţiunea de la malul mării, pentru a se familiariza cu terapii vechi de mii de ani.
Ca la spa. Aşa se simt pacienţii care vin în fiecare an Sanatoriul de la Techirghiol. Doar că, în loc de esenţe şi uleiuri, fac împachetări cu nămol. Nămolul a fost folosit de români de sute de ani. Acum îl caută şi străinii.
Sanatoriul din Techirghiol a fost inclus pe harta turismului balnear din Europa. În fiecare an, aici sunt trataţi 14.000 de pacienţi cu probleme neurologice, vasculare, respiratorii şi ginecologice.
La sfârşitul lunii, Sanatoriul va fi gazda unui congres de balneoclimatologie. Vor veni terapeuţi de peste tot, să împărtăşească secretele aurului negru de la Techirghiol.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰