Observator » Ştiri sociale » O aplicaţie ne-ar putea feri de ambrozie! Mai mulţi specialişti susţin că sunt tot mai aproape de a găsi formula pentru vaccin

O aplicaţie ne-ar putea feri de ambrozie! Mai mulţi specialişti susţin că sunt tot mai aproape de a găsi formula pentru vaccin

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 29.09.2017, 19:25 | Modificat la 29.09.2017, 21:43

Din vestul ţării, vine vestea care îi bucură pe medicii care se confruntă cu val de pacienţi care suferă de alergii.

Din vestul ţării, vine vestea care îi bucură pe medicii care se confruntă cu val de pacienţi care suferă de alergii. O hartă care să indice nivelul de poluen ar ajuta mulţi români. Până atunci, se lucrează însă intens la formula pentru un vaccin.

A trecut vara, însă nu şi frica de ambrozie - pentru cei alergici la această plantă.  Specialişti din Timişoara susţin că sunt tot mai aproape de a găsi formula pentru vaccin. Mai ales că ultimele studii au aratăt că patologia se transmite intrauterin de la mamă la făt. 

Medici spun că vârsta la care se declanşează alergia la ambrozie a scăzut foarte mult.

Articolul continuă după reclamă

În vestul şi în sudul ţării sunt semnalate cele mai multe cazuri de alergii. 

Un site care să prezinte încotro se îndreapta valul de polen, ar putea fi soluţia - spun specialistii. 

O aplicaţie ar fi la fel de utilă. 

Pe acelaşi subiect

Între timp, legea care îi va obliga pe proprietarii de terenuri să cureţe ambrozia - zace în sertarele Parlamentului. 

O astfel de hotărâre există însă în Capitală. Cei care nu distrug ambrozia  plătesc amenzi de până la 5.000 de lei.