Observator » Ştiri sociale » Rromii din Ardeal s-au apucat de agricultura

Rromii din Ardeal s-au apucat de agricultura

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.07.2012, 20:08 | Modificat la 09.12.2020, 23:20

Taranii romani prefera sa-si vanda pamanturile decat sa le lucreze. De aceasta situatie profita strainii si mai nou romii din Ardeal. Cei dintr-o comunitate din Sibiu au cumparat pamant de la romani si s-au pus pe munca. Si-au luat si utililaje. Iar acum sper sa faca bani.

Taranii romani prefera sa-si vanda pamanturile decat sa le lucreze. De aceasta situatie profita strainii si mai nou romii din Ardeal. Cei dintr-o comunitate din Sibiu au cumparat pamant de la romani si s-au pus pe munca. Si-au luat si utililaje. Iar acum sper sa faca bani.