Observator » Ştiri sociale » Scoala, in pericol

Scoala, in pericol

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.06.2010, 23:32 | Modificat la 06.01.2018, 00:30

Masurile de austeritate ale Guvernului risca sa distruga si ce a mai ramas din invatamantul romanesc. O multime de profesori din Galati se gandesc din ce in ce mai serios sa iasa la pensie. Au calculat ca, decat sa piarda un sfert din salariu, mai bine pierd doar 15 la suta din pensie. Problema este ca, din cauza veniturilor mici, tinerii absolventi nu sunt dispusi intre in invatamant.

Masurile de austeritate ale Guvernului risca sa distruga si ce a mai ramas din invatamantul romanesc. O multime de profesori din Galati se gandesc din ce in ce mai serios sa iasa la pensie. Au calculat ca, decat sa piarda un sfert din salariu, mai bine pierd doar 15 la suta din pensie. Problema este ca, din cauza veniturilor mici, tinerii absolventi nu sunt dispusi intre in invatamant.