Peste 800 de sportivi au luat startul la Maratonul Nisipului, cea mai mare competiţie de acest fel de pe continent. Întrecerea s-a desfăşurat pe trei probe: alergare pe 10 kilometri, maraton şi semi-maraton, iar la final, câştigătorii au primit din partea organizatorilor premii în bani şi echipamente sportive.

Vezi și

Atleți din opt țări s-au înscris la cea de-a patra ediție a Maratonului Nisipului.

Competiția a fost împărțită în probe pe distanțe de 42, 21 și 10 kilometri și un cros numit „Family Run", de aproximativ 1000 de metri.

Întrecerea este unică în Europa, pentru că presupune alergare integral... pe nisip.

Gradul de dificultate al cursei a fost extrem de ridicat. Sportivii spun că poate fi chiar periculos să alergi pe nisip.

Cu toate acestea, mai multe femei s-au încumetat la o cursă atât de dificilă.

Printre alergătorii de la malul mării s-a aflat şi ministrul Mediului din Republica Moldova.

Valoarea totală a premiilor oferite participanţilor la Maratonul Nisipului a fost de 26 de mii de lei.

Aţi alocat un buget mai mare pentru Paşte în acest an faţă de 2023?

Observator » Stiri sociale » Staţiunea Mamaia a găzduit o întrecere unică în Europa. Peste 800 de sportivi au luat startul la Maratonul Nisipului