Observator » Ştiri sociale » Malpraxis în Gorj. Medic şi asistentă, suspendaţi după ce o adolescentă a murit în mâinile lor (VIDEO)

Malpraxis în Gorj. Medic şi asistentă, suspendaţi după ce o adolescentă a murit în mâinile lor (VIDEO)

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.10.2017, 13:33 | Modificat la 02.10.2017, 14:29

Trei ani cu suspendare, fără nicio zi de închisoare. E pedeapsa primită de un medic şi o asistentă din Târgu-Jiu după ce o adolescentă a murit în mâinile lor.

Trei ani cu suspendare, fără nicio zi de închisoare. E pedeapsa primită de un medic şi o asistentă din Târgu-Jiu după ce o adolescentă a murit în mâinile lor.

Tragedia s-a întâmplat acum 6 ani, în 2011, când tânăra s-a stins din viaţă în urma unei anestezii.

Nici doctorul, nici asistenta nu au verificat înainte dacă fata are alergie, iar injecţia a ucis-o. Mai mult, au modificat foaia de observaţie, ca să scape. Noroc că anchetatorii făcuseră înainte o poză.

Articolul continuă după reclamă