Observator » Ştiri sociale » Urşii s-au mutat în stațiunile de pe Valea Prahovei

Urşii s-au mutat în stațiunile de pe Valea Prahovei

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.06.2020, 22:23 | Modificat la 16.06.2020, 22:24

Urşii s-au mutat în staţiuni. Turiştii au surprins pe Valea Prahovei, mai exact la Buşteni, imagini inedite cu poliţiştii care înceracă să alunge o ursoaică cu trei pui ce se plimbă agale prin oraş. Pe filmare se vede cum agenţii fac apel la oameni să stea departe de animalele sălbatice. În acest timp urşii speriaţi aleargă pe mijlocul străzi.

Numai în ultima săptămână, jandarmii montani au alungat 26 de urşi din Sinaia, Buşteni, şi Azuga. Autoritaţile îi sfătuiesc pe oameni să apeleze 112 dacă văd urşi pe stradă, să nu se apropie prea mult de ei, să se adăpostească şi să facă zgomot pentru a-i îndepărta.