Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-2, 6-3, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 3. Acesta este trofeul cu numărul 23 din cariera Simonei Halep.

Ovidiu Cojocaru
de Ovidiu Cojocaru

la 09.01.2022, 10:30

Simona Halep ianuarie 2022
Simona Halep - Profimedia

Simona Halep a luptat cu rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 3.

Halep şi  Veronika Kudermetova au mai fost adversare de două ori. Românca s-a impus de fiecare dată, scoruri 6-1, 6-3, în turul al treilea al Australian Open şi 6-1, 7-6 (4), în optimi la Moscova, ambele meciuri având loc anul trecut, scrie news.ro.

Calificarea în finală la turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1 este recompensată cu un premiu de 18.037 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Simona Halep, primul trofeu din 2022

Până în finală, Halep a trecut de australianca Destanee Aiava, scor 6-4, 6-2, de Gabriela Ruse, scor 6-2, 6-2, de elveţianca Viktorija Golubic, scor 6-2, 5-7, 6-4, şi de chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2.

Halep, fost lider WTA, va urca pe locul 15 WTA, după turneul de la Melbourne. Halep a declarat înaintea acestui sezon că obiectivul ei în 2022 este revenirea în Top 10 WTA. În acest moment, ea este la 700 de puncte de obiectiv.

În cele 40 de finale finale disputate până acum, Simona Halep a reușit 22 de succese și a suferit 18 înfrângeri. Cele mai de preț performanțe sunt triumfurile de la Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019.

Sunteţi de acord ca permisul auto să poată fi obţinut de la 17 ani?

Observator » Sport » Simona Halep a câştigat finala turneului de la Melbourne. S-a impus în faţa rusoaicei cu scorul de 6-2, 6-3