Zorya Lugansk a învins joi seara Universitatea Craiova, în prima manșă a turului 3 preliminar din Conference League. Meciul s-a jucat la Lublin (Polonia) din cauza războiului din Ucraina, notează Mediafax.

la 04.08.2022, 22:44

- Inquam Photos / Bogdan Danescu

Prima repriză a fost dominată de ucraineeni, care au încercat de la distanță poarta lui Papp, fără succes însă. Oltenii au avut la rândul lor două ocazii în debutul meciului, dar fără mari emoții pentru Zorya. Craioveni încep mai energic repriza secundă și Ivan cere penalty după un duel în careu cu Imerekov. Hanca a șutat apoi frumos cu un voleu din careu, dar pe lângă poarta gazdelor.

În minutul 56, Zorya a deschis scorul după o lovitură de colț fructificată cu capul de Nagnoynyi, din marginea careului mic. Pe final, oltenii au încercat un ușor forcing, soldat cu 2 cornee, rămase fără rezultat pe tabelă. Universitatea Craiova revine învinsă din Polonia și va avea nevoie de o victorie la două goluri diferență pentru a obține calificarea în play-off-ul Conference League.

Echipele de start:

• Zoria Luhansk: Matsapura – Dancenko, Batahov, Imerekov, Vantukh – Churko (Mişnov ’78), Naazarina, Buletsa – Cristian, Nahnoinîi, Kabaiev (Lunov ’72). Antrenor: Patrick Vaan Leeuwen
  • Universitatea Craiova: Lazar – Căpăţînă, Papp, Raul Silva, Bancu – Creţu (Screciu ’64), Mateiu – Hanca (Rivaldinho ’78), Roguljic (Baiaram ’46), Ivan  - Koljic (Markovic ’78). Antrenor: Laszlo Balint

Drumul spre casă din vacanţă. Amânaţi întoarcerea pentru a evita aglomeraţia?

Observator » Sport » Zorya Lugansk - Universitatea Craiova 1-0, în prima manşă a turului trei preliminar din Conference League