Video După 7 ani de procese, Cetățuia Brașovului revine în administrarea statului. În ce stare se află acum monumentul
După un proces care a durat 7 ani, justiţia a decis că Cetățuia Braşovului trebuie predată statului. Societatea care a deținut imobilul din anul 1990 a anunţat că va preda stabilimentul către Statul Român, iar transferul se va face prin intermediul ANAF Braşov.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Claudiu Loghin, reporter Observator: "Edificiul va ajunge de la Direcția Generală Regională a Dinanțelor Publice Brașov la Primăria Brașov. Vor fi nevoie de investiții extrem de mari deoarece au fost 7 ani în care Cetățuia de pe dealul Straja în care nu s-a intervenit și în care zidurile zidurile s-au degradat extrem de tare. Va trebui făcută o evaluare stadiului în care a ajuns acest obiectiv turistic de maximă importanță din centrul țării și, după aceea, administratorul, adică Primăria Brașov, va trebui să găsească o sursă de finanțare pentru lucrările complexe de reabilitare și punerea în valoare.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰