Rezultate Exit Poll la alegeri locale 2020: Lia Olguţa Vasilescu a câştigat Primăria Craiova
Primele rezultate exit-poll date publicităţii duminică seară după închiderea urnelor la alegerile locale 2020 arată că la Craiova, Lia Olguţa Vasilescu a câştigat un nou mandat de primar.
![Lia Olguţa Vasilescu Lia Olguţa Vasilescu reacţionează la rezultatele de la alegerile prezidenţiale din 2019](https://img.observatornews.ro/0/2020/9/28/396556/1601243526765885bc.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Olguţa Vasilescu are 33,7% din voturi, conform exit poll-ului.
- Pe locul 2 e candidatul PNL Nicolae Giugea.
- Cele mai importante ştiri ale zilei sunt la Observator 19.
Conform exit-poll-ului dat publicităţii de CURS-AVANGARDE, Lia Olguţa Vasilescu a obţinut 33,7%. Principalul contracandidat la primărie, Nicolae Giugea, de la Partidul Naţional Liberal, a luat 28,6%.
Pe locul 3 în cursă s-a situat fostul primar Antonie Solomon, din partea Partidului Ecologist Român, care a obţinut 18,1%, mai arată exit-poll-ul difuzat duminică, la închiderea urnelor, într-o ediţie specială a Observator, dedicată alegerilor locale 2020.
Lia Olguţa Vasilescu a mai câştigat două mandate de primar la Craiova, în 2012 şi 2016. Cel de-al doilea mandat l-a încheiat însă în ianuarie 2017, când a demisionat pentru a ocupa funcţia de ministru în Guvernul lui Victor Ponta.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰