Antena Meniu Search
x

Programul complet al Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023! Competiţia este LIVE în AntenaPLAY

Organizatorii au publicat programul complet al Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023. Federaţia Europeană a anunţat programul competiţiei care se va organiza în perioada 5-10 decembrie la Otopeni şi care va fi transmisă LIVE în AntenaPLAY.

Redactia Observator
de Redactia Observator

la 04.12.2023, 19:17

Programul complet al Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023! Competiţia este LIVE în AntenaPLAY
- Profimedia

La competiţia organizată la Otopeni va participa şi David Popovici, dublu campion mondial şi european la 100 şi 200 de metri liber. David Popovici va încerca să obţină a doua medalie de aur pentru România la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, după ce tot el a cucerit-o şi pe prima, la Kazan, cu doi ani în urmă, la 200 de metri liber.

Programul complet al Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023

Marţi, 5 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (ora 09:30)

Pe acelaşi subiect
  • 400 de metri mixt feminin – serii
  • 400 de metri liber feminin – serii
  • 50 de metri liber feminin – serii
  • 50 de metri spate feminin – serii
  • 100 de metri bras feminin – serii
  • 100 de metri fluture feminin – serii
  • 4×50 de metri liber ştafetă feminină – serii
  • 4×50 de metri liber ştafetă masculină – serii
  • 800 de metri liber feminin – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

  • 400 de metri mixt feminin – Finală
  • 400 de metri liber masculin – Finală
  • 50 de metri liber feminin – Semifinală
  • 50 de metri spate masculin – Semifinală
  • 100 de metri bras feminin – Semifinală
  • 100 de metri fluture masculin – Semifinală
  • 4×50 de metri liber ştafetă feminină – Finală
  • 4×50 de metri liber ştafetă masculină – Finală

Miercuri, 6 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (de la ora 09:30)

  • 200 de metri feminin – serii
  • 50 de metri liber masculin – serii
  • 200 de metri fluture feminin – serii
  • 100 de metri bras masculin – serii
  • 100 de metri mixt feminin – serii
  • 4×50 de metri mixt ştafetă – serii
  • 1500 de metri liber masculin – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

  • 50 de metri liber feminin – Finală
  • 50 de metri spate masculin – Finală
  • 100 de metri bras feminin – Finală
  • 50 de metri liber masculin – Semifinală
  • 200 de metri fluture feminin – Semifinală
  • 100 de metri fluture masculin – Finală
  • 800 de metri liber feminin – Finală
  • 100 de metri bras masculin – Semifinală
  • 200 de metri spate feminin – Semifinală
  • 100 de metri mixt feminin – Semifinală
  • 4×50 de metri mixt ştafetă masculină – Finală

Joi, 7 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (de la ora 09:30)

  • 100 de metri liber feminin – serii
  • 200 de metri mixt masculin – serii
  • 200 de metri bras feminin – serii
  • 100 de metri spate masculin – serii
  • 50 de metri spate feminin – serii
  • 200 de metri fluture masculin – serii
  • 4×50 de metri mixt feminin – serii
  • 1500 de metri liber feminin – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

  • 200 de metri spate feminin – Finală
  • 50 de metri liber masculin – Finală
  • 200 de metri fluture feminin – Finală
  • 200 de metri mixt masculin – Semifinală
  • 100 de metri liber feminin – Semifinală
  • 100 de metri spate masculin – Semifinală
  • 100 de metri mixt feminin – Finală
  • 1500 de metri liber masculin – Finală
  • 200 de metri bras feminin – Semifinală
  • 200 de metri fluture masculin – Semifinală
  • 50 de metri spate feminin – Semifinală
  • 100 de metri bras masculin – Finală
  • 4×50 de metri mixt feminin – Finală

Vineri, 8 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (de la ora 09:30)

  • 100 de metri spate feminin – serii
  • 200 de metri liber masculin – serii
  • 100 de metri fluture feminin – serii
  • 200 de metri bras masculin – serii
  • 200 de metri mixt feminin – serii
  • 50 de metri fluture masculin – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

  • 200 de metri mixt masculin – Finală
  • 100 de metri liber feminin – Finală
  • 100 de metri spate masculin – Finală
  • 100 de metri spate feminin – Semifinală
  • 200 de metri liber masculin – Semifinală
  • 100 de metri fluture feminin – Semifinalăţ
  • 200 de metri bras feminin – Finală
  • 200 de metri fluture masculin – Finală
  • 50 de metri spate feminin – Finală
  • 200 de metri bras masculin – Semifinală
  • 200 de metri mixt feminin – Semifinală
  • 50 de metri fluture masculin – Semifinală
  • 1500 de metri liber feminin – Finală

Sâmbătă, 9 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (de la ora 09:30)

  • 50 de metri bras masculin – serii
  • 200 de metri liber feminin – serii
  • 200 de metri spate masculin – serii
  • 50 de metri bras feminin – serii
  • 100 de metri liber masculin – serii
  • 100 de metri mixt masculin – serii
  • 50 de metri fluture feminin – serii
  • 4×50 de metri liber ştafetă mixtă – serii
  • 800 de metri liber masculin – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:30)

  • 100 de metri spate feminin – Finală
  • 200 de metri liber masculin – Finală
  • 100 de metri fluture feminin – Finală
  • 200 de metri bras masculin – Finală
  • 200 de metri liber feminin – Semifinală
  • 200 de metri mixt feminin – Finală
  • 50 de metri fluture masculin – Finală
  • 100 de metri mixt masculin – Semifinală
  • 50 de metri bras feminin – Semifinală
  • 50 de metri bras masculin – Semifinală
  • 100 de metri liber masculin – Semifinală
  • 50 de metri fluture feminin – Semifinală
  • 200 de metri spate masculin – Semifinală
  • 4×50 de metri liber ştafetă mixtă – Finală

Duminică, 10 decembrie

Sesiunea de dimineaţă (de la ora 09:30)

  • 400 de metri mixt masculin – serii
  • 400 de metri liber feminin – serii
  • 4×50 de metri mixt ştafetă mixtă – serii

Sesiunea de seară (de la ora 18:00)

  • 100 de metri mixt masculin – Finală
  • 50 de metri bras masculin – Finală
  • 200 de metri liber feminin – Finală
  • 200 de metri spate masculin – Finală
  • 400 de metri liber feminin – Finală
  • 400 de metri mixt feminin – Finală
  • 50 de metri bras feminin – Finală
  • 100 de metri liber masculin – Finală
  • 50 de metri fluture feminin – Finală
  • 800 de metri liber masculin – Finală
  • 4×50 de metri mixt ştafetă mixtă – Finală

Programul complet al lui David Popovici la Campionatele Europene de înot în bazin scurt 2023

Dacă nu va lua decizia de ultimă oră să participe şi la alte probe, Popovici va fi prezent în bazinul de la Otopeni, în ultimele trei zile ale competiţiei, atunci când vor avea loc seriile, semifinalele şi finalele de la 100 şi 200 de metri liber.

Programul la 100 metri

  • serii – 9 decembrie, 10:15
  • semifinale 9 decembrie 19:31
  • finala – 10 decembrie 19:08

Programul la 200 metri

  • serii – 8 decembrie, 9:40
  • semifinale – 8 decembrie, 18:28
  • finala – 9 decembrie 18:06

Lotul României pentru Campionatele Europene de înot în bazin scurt 2023

Lotul României pentru Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori, de la Otopeni, va fi alcătuit din următorii:

  • David Popovici, Vlad Stancu, Andrei Anghel, Diana Stigher, Ioana Știrbu, Patrick Dinu, Darius Coman, Robert Badea, Denis Popescu, Aissia Prisecariu, Andrei Ungur, Brigitta Vass, Mihai Gergely, Daniel Nicușan, Vlad Mihalache, Andrei Proca, Nandor Nagy, Maysa Rațiu, Anastasia Bako, Daria Silișteanu, Alexandru Stoica.

Antrenori: Adrian Rădulescu, Iulia Becheru, Andrei Pinticanu, Radu Claudiu, Răzvan Florea, Bogdan Stroe, Mircea Purcaru, Cătălin Ungur.

Antrenor federal: Silviu Anastase.

Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori, de la Otopeni este cea mai importantă competiție de înot a anului din Europa. Evenimentul este organizat de către Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, în colaborare cu European Aquatics, și va avea loc în perioada 5-10 decembrie 2023 în incinta Complexului Sportiv de Natație Otopeni.

Ți-a plăcut acest articol?

Like
Întrebarea zilei

Credeţi că femeile din România ar trebui să primească mai mulţi bani decât bărbaţii?

Observator » AntenaPLAY » Programul complet al Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023! Competiţia este LIVE în AntenaPLAY