Video "Decât să plec în Bucureşti să merg să-mi iau, mai bine prefer să comand". Comerţul online a explodat la sate
Comerţul online a explodat la sate. Aproape 70% dintre utilizatorii de internet din mediul rural îşi iau de toate de pe platforme - mâncare, haine, cosmetică şi mobilă. Oamenii spun că e mult mai comod. Scapă de un drum la oraş, plus că livrarea se face la fel de rapid.
Satul Tântava, judeţul Giugiu. O localitate aflată la 40 de kilometri de Bucureşti. La micile magazine de la sate, oamenii găsesc câteva produse de bază. Spre exemplu, fructe, legume, articole pentru casă şi chiar articole vestimentare. Pe internet, oferta e însă mult mai variată. Tocmai de aceea, mulţi săteni aleg să facă în online cumpărăturile.
Şi retailerii online au sesizat că livrează mai mult la sate
Exemplul e urmat şi de vecini. "Cam de toate, că decât să plec în Bucureşti să merg să-mi iau, mai bine prefer să comand. Şi haine, şi produse pentru casă. Tot ce e nevoie într-o gospodărie. Luna asta am comandat de 3-4 ori pe săptămână chiar. Îmi mai apar oferte, îmi mai aduc aminte de ceva", spune o femeie. Şi tot mai mulţi locuitori de la sate procedează aşa. În ultimul an, 67% din locuitorii de la sate care folosesc internetul au făcut cumpărături online. Cu 6% mai mult faţă de anul precedent.
Şi retailerii online au sesizat că livrează mai mult la sate. Aşa că şi-au îmbunătăţit serviciile. "Avem dezvoltarea reţelelor curierilor, ceea ce permite ca persoanele din mediul rural să-şi primească comenzile poate la fel de repede ca persoanele din mediul urban. Şi costurile pentru livrarea acestor comenzi sunt comparabile cu mediul urban", a declarat Cristian Pelivan, Asociaţia Română a Magazinelor Online. "Avem o politică foarte flexibilă. Un client dacă îşi comandă 1,2,3 perechi poate să returneze fără niciun motiv. Costurile sunt gratuite. Vindem foarte bine nişte modele casual, de zi cu zi, şi din piele naturală, foarte confortabile", a declarat Nicolae Slav, administrator magazin online de încălţăminte.
Anul acesta, se estimează o creştere cu 10% a cumpărătorilor din mediul rural. "Preferinţa în zona rurală se îndreaptă către comercianţi români, locali. Cei din zonele rurale preferă website-ul în limba română. Produsele de beauty şi de îngrijire au surclasat zona de fashion. Produsele farmaceutice devin din ce în ce mai populare în comenzile online", a declarat Raluca Simion, marketing manager platforma e-commerce. Întreaga piaţă de e-commerce va depăşi un nou record în 2025: 8 miliarde de euro.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰