Antena Meniu Search
x

Berlinala 2024: lista câştigătorilor. Ursul de Aur, decernat pentru documentarul "Dahomey". Actorul Sebastian Stan, premiat cu un Urs de Argint

Berlinala 2024. Documentarul "Dahomey", regizat de Mati Diop şi produs de Eve Robin, Judith Lou Lévy, Mati Diop, a fost desemnat, sâmbătă seară, marele câştigător al Festivalului Internaţional de Film de la Berlin, ediţia 74. Actorul de origine română Sebatian Stan a câştigat Ursul de Argint pentru interpretare, rol principal, în filmul "A Different Man", iar Emily Watson trofeul pentru rolul secundar din "Small Things Like These".

de Redactia Observator

la 24.02.2024, 21:38

Berlinala 2024
Berlinala 2024 - Profimedia

Producţia "Dahomey", în regia lui Mati Diop, a fost recompensată sâmbătă seară cu Ursul de Aur pentru cel mai bun film la cea de-a 74-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin. 

"Dahomey" a luat Ursul de Aur la Berlinala 2024

Noiembrie 2021. 26 de comori regale din Regatul Dahomey sunt pe cale să părăsească Parisul pentru a se întoarce în ţara lor de origine, actuala Republică Benin. Împreună cu alte mii de obiecte, aceste artefacte au fost jefuite de trupele coloniale franceze în 1892.

Dar ce atitudine să adoptăm la întoarcerea acasă a acestor strămoşi într-o ţară care a trebuit să meargă înainte în absenţa lor? Dezbaterea face ravagii în rândul studenţilor de la Universitatea din Abomey-Calavi.

Pe acelaşi subiect

Berlinala 2024. Festivalul, deschis cu "Small Things Like These". Cillian Murphy, în rolul principal

Festivalul a fost deschis de drama irlandeză „Small Things Like These”, cu Cillian Murphy din „Oppenheimer” şi regizat de Tim Mielants („Peaky Blinders”).

Printre producţiile speciale proiectate au fost: „Spaceman”, de la Netflix, cu Adam Sandler şi Carey Mulligan; „Treasure”, filmul cu Stephen Fry şi Lena Dunham; „Cuckoo”, un film de groază cu Hunter Schafer, care a debutat în „Euphoria”; serialul TV italian „Dostoevskij”, realizat de Damiano şi Fabio D'Innocenzo; „Sasquatch Sunset”", cu Riley Keough şi Jesse Eisenberg; filmul „Seven Veils” al Amandei Seyfried şi documentarul „Wu Suo Zhu” („Abiding Nowhere”), al lui Tsai Ming-liang.

Lupita Nyong'o a condus juriul din acest an, marcând al doilea an consecutiv în care festivalul are o femeie preşedinte (la ediţia de anul trecut a fost Kristen Stewart). 

Regizorul filmului „Killers of the Flower Moon”, Martin Scorsese, a primit Ursul de Aur onorific. Scorsese are o lungă istorie cu Berlinale, după ce a proiectat în festival „Raging Bull”, „Cape Fear”, „Gangs of New York” şi „Shutter Island”. 

Ediţia din acest an a fost ultima sub conducerea lui Rissenbeek şi Chatrian, relatează news.ro. Fosta directoare a Festivalului de Film BFI de la Londra, Tricia Tuttle, va prelua conducerea începând din 2025.

Lista câştigătorilor Festivalului Internaţional de Film de la Berlin 2024

Competiţia

  • Ursul de Aur pentru cel mai bun film - „Dahomey”, de Mati Diop
  • Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - „A Traveler’s Needs”, de Hong Sangsoo
  • Ursul de Argint - Premiul juriului - „L'Empire”, de Bruno Dumont
  • Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Nelson Carlos De Los Santos Arias pentru „Pepe”
  • Ursul de Argint pentru interpretare, rol principal - Sebastian Stan pentru rolul din „A Different Man”
  • Ursul de Argint pentru interpretare, rol secundar - Emily Watson pentru rolul din „Small Things Like These”
  • Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - „Sterben/ Dying”, de Matthias Glasner
  • Ursul de Argint pentru contribuţie artistică remarcabilă - imagine - „The Devil’s Bath”, de Martin Gschlacht
  • Ursul de Aur onorific - Martin Scorsese

Encounters

  • Cel mai bun film - „Direct Action”, de Guillaume Cailleau, Ben Russell
  • Premiul pentru cel mai bun regizor - Juliana Rojas, pentru „Cidade; Campo”
  • Premiul special al juriului (ex aequo) - „The Great Yawn of History”, de Aliyar Rasti, şi „Some Rain Must Fall”, de Qiu Yang

Berlinale Documentary Award

  • Cel mai bun documentar (în valoare de 40.000 de euro) - „No Other Land”, de Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor
  • Menţiune specială - „Direct Action”, de Guillaume Cailleau, Ben Russell
  • GWFF Best First Feature Award - „Cu Li Không Bao Giờ Khóc (Cu Li Never Cries)”, de Phạm Ngọc Lân

Berlinale Shorts

  • Ursul de Aur pentru cel mai bun film de scurtmetraj - „Moviemiento extraño/ An Odd Turn”, de Francisco Lezama
  • Premiul juriului secţiunii de scurtmetraje - „Remains of the hot day”, de Zhang Wenqian
  • Menţiune specială - „That's All For Me”, de Eva Könnemann

Premiile Panorama 

  • Audience Award - „Memories of a Burning Body”de Antonella Sudasassi Furniss
  • Second Prize - „Crossing”, de Levan Akin
  • Third Prize - „All Shall Be Well” Ray Yeung
  • Panorama Documentary Audience Award - „No Other Land”, de Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor
  • Second Prize - „My Stolen Planet”, de Farahnaz Sharifi
  • Third Prize - „Teaches of Peaches”, de Philipp Fussenegger, Judy Landkammer

Premiile juriului tânăr / Generation 14 plus

  • Ursul de Cristal pentru cel mai bun film - „Last Swim”, de Sasha Nathwani
  • Menţiune specială - „Kai Shi De Qiang (She Sat There Like All Ordinary Ones)”, de Qu Youjia
  • Ursul de Cristal pentru cel mai bun scurtmetraj - „Cura sana”, de Lucía G. Romero
  • Menţiune specială - „Lapso (Lapse)”, de Caroline Cavalcanti

Premiile juriului internaţional Generation

  • Marele premiu - „Reinas”, de Klaudia Reynicke
  • Menţiune specială - „Raíz (Through Rocks and Clouds)”, de Franco García Becerra
  • Premiul special pentru scurtmetraj - „A Summer’s End Poem”, de Lam Can-zhao
  • Menţiune specială Generation Kplus - „Uli”, de Mariana Gil Ríos
  • Marele premiu Generation 14plus - „Comme le feu (Who by Fire)”, de Philippe Lesage
  • Menţiune specială Generation 14plus - „Maydegol”, de Sarvnaz Alambeigi
  • Premiul special pentru cel mai bun scurtmetraj in Generation 14plus - „Un pájaro voló (A Bird Flew)”, de Leinad Pájaro De la Hoz
  • Menţiune specială Generation 14plus - „Songs of Love and Hate”, de Saurav Ghimire

Premiile juriului FIPRESCI

  • Competiţie - „Keyke mahboobe man (My Favourite Cake)”, de Maryam Moghaddam şi Behtash Sanaeeha
  • Encounters - „Dormir de olhos abertos (Sleep with Your Eyes Open)”, de Nele Wohlatz
  • Panorama - „Faruk” de Aslı Özge
  • Forum - „The Human Hibernation” de Anna Cornudella Castro
  • Amnesty International Film Award (în valoare de 5.000 de euro) - „The Strangers' Case”, de Brandt Andersen

Premiile juriului ecumenic (experţi în film catolici şi protestanţi) 

  • Wettbewerb - „Keyke mahboobe man (My Favourite Cake)” de Maryam Moghaddam & Behtash Sanaeeha
  • Panorama - „Sex” de Dag Johan Haugerud
  • Forum - „Marijas klusums (Maria’s Silence)” de Dāvis Sīmanis
  • Menţiune specială - „Intercepted” de Oksana Karpovych
  • Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie - „Sterben (Dying)”, de Matthias Glasner
  • Premiul C.I.C.A.E. (Confederaţia Internaţională a Cinematografelor de Artă) pentru cel mai bun film din Panorama - „Sex” de Dag Johan Haugerud
  • Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - „Shahid” de Narges Kalhor

Panorama Audience Awards 

  • Premiul cititorilor cinefili ai Berliner Morgenpost (competiţie) - „Sterben (Dying)” de Matthias Glasner
  • Premiul cititorilor cinefili ai Tagesspiegel (Forum) - „Une famille (A Family)” de Christine Angot

Ți-a plăcut acest articol?

Like | 2 voturi
Întrebarea zilei

Propunere: plimbările cu bicicleta în pădure, doar cu acordul proprietarului pădurii. Sunteţi de acord?

Observator » Entertainment » Berlinala 2024: lista câştigătorilor. Ursul de Aur, decernat pentru documentarul "Dahomey". Actorul Sebastian Stan, premiat cu un Urs de Argint