Italia este noua campioană a Europei. Italienii au câştigat finala EURO 2020 în faţa Angliei, chiar pe Wembley, la penalty-uri. Este al doilea trofeu EURO din istorie pentru italieni, după cel câştigat în 1968.

la 12.07.2021, 06:52

LIVE TEXT Italia - Anglia 1-1, finala EURO 2020. Bonucci egalează
- Profimedia

Anglia rămâne fără trofeu la EURO. Englezii au avut o şansă incredibilă la EURO 2020: au jucat finala pe Wembley şi au deschis scorul extrem de rapid, prin Harry Kane, în minutul 2. Bonucci a egalat în minutul 67 şi a trimis meciul în prelungiri.

La penalty-uri, Rashford, Sancho şi Saka au ratat. Rashford a tras în bară, iar Donnarumma a avut o intervenţie fabuloasă la şutul lui Saka. Şi Pickford a avut două parade senzaţionale, la şuturile lui Bellotti şi Jorginho, dar în cele din urmă Italia s-a impus cu 3-2 la penalty-uri.

Italia - Anglia 3-2 (penalty-uri)

• RATARE Anglia! Saka ratează după o paradă senzaţională a lui Donnarumma.
  • RATARE Italia! Jorginho ratează incredibil. Pickford are o paradă senzaţională.
  • RATARE Anglia! Sancho trage, dar Donnarumma ghiceşte colţul şi apără.
  • GOL Italia! Bernandeschi trage pe centrul porţii şi marchează.
  • RATARE Anglia! Rashford ratează: trage în bară.
  • GOL Italia! Bonucci înscrie cu emoţii.
  • GOL Anglia! Maguire trimite direct în vinclu. Nicio şansă pentru Donnarumma.
  • RATARE Italia! Pickford are o paradă incredibilă şi apără şutul lui Bellotti.
  • GOL Anglia! Harry Kane execută perfect, în plasa laterală, chiar dacă Donnarumma a ghicit colţul.
  • GOL Italia! Berardi execută primul pentru Italia şi marchează

Italia - Anglia 1-1 (după 120 de minute)

• Min 120 Final de meci. Finala se decide la penalty-uri
  • Min 107 Bernandeschi trage puternic din lovitură liberă. Pickford prinde în doi timpi.
  • Min 106 Începe a doua repriză de prelungiri.
  • Min 105 Se încheie prima repriză de prelungiri.
  • Min 103 Pickford intervine, oarecum norocos, în faţa lui Bellotti şi păstrează Anglia în joc.
  • Min 95 Phillips trage de la mare distanţă, puţin pe lângă colţul lung.
  • Min 91 A început prima repriză de prelungiri.
  • Min 90 Se încheie primele 90 de minute regulamentare.
  • Min 73 Berardi se desprinde de fundaşii englezi, dar este întâmpinat rapid de Pickford care îl impiedică să reia decisiv.
  • Min 68 GOL Italia! Bonucci marchează după o degringoladă în apărarea engleză.
  • Min 64 Donnarumma respinge de sub transversală mingea trimisă cu capul de Stones.
  • Min 62 Pickford are o nouă paradă. De această dată la şutul pe colţul lung al lui Chiesa.
  • Min 57 Pickford intervine salvator la un şut din unghi al lui Insigne.
  • Min 51 Insigne execută o lovitură din 20 de metri central, mingea trece puţin peste.
  • Min 48 Sterling cade în careu şi cere penalty, dar arbitrul lasă jocul să continue.
  • Min 46 A început repriza a doua.
  • Min 45 Final de repriză.
  • Min 45 Şutul lui Verratti, din întoarcere, este pe centrul porţii. Pickford prinde fără probleme.
  • Min 36 Chiesa pătrunde pe partea dreaptă, şutează pe colţul scurt, dar mingea trece milimetric pe lângă.
  • Min 8 Replica Italiei vine prin şutul lui Insigne. Mingea trimisă de jucătorul lui Napoli trece peste vinclul porţii engleze.
  • Min 2. GOL Anglia! Luke Shaw deschide scorul rapid, la finele unui contraatac. E primul gol al lui Shaw la naţională.
  • Min 1 A început marea finală a EURO 2020.

Italia - Anglia. Echipele de start

• Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Immobile, Insigne
  • Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Phillips, Rice, Shaw - Mount, Kane, Sterling

\Italia a făcut parte din Grupa A, alături de Turcia, Elveţia şi Ţara Galilor, grupă pe care echipa lui Mancini a câştigat-o cu maximum de puncte. În optimi, Italia a trecut de Elveţia, după prelungiri, în sferturi a învins Belgia, iar în semifinale a eliminat Spania după prelungiri şi lovituri de la 11 metri.

Anglia a făcut parte din Grupa D, alături de Croaţia, Cehia şi Scoţia, grupă câştigată după două victorii şi un egal. În optimi, Anglia a trecut de Germania, scor 2-0, în sferturi englezii au avut parte de cel mai uşor meci de la EURO 2020 - contra Ucrainei, scor 4-0, iar în semifinale Anglia a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Danemarca. Calificarea englezilor în finala de pe Wembley a fost intens discutată pentru că echipa lui Southgate s-a calificat graţie unui penalty acordat uşor.

Vi s-a întâmplat să fiţi hărţuiţi într-un teambuilding?

Observator » Euro 2020 » Italia este noua campioană a Europei. Englezii pierd finala EURO 2020 după penalty-uri, chiar pe Wembley