Video Evaluare Naţională 2021. Elevii de clasa a II-a susțin prima probă la Limba română
După un an în care au participat la ore mai mult pe internet, elevii de clasa a 2-a revin astăzi în bănci pentru a susţine prima probă scrisă a Evaluării Naţionale, cea la Limba română. Cei mici nu vor fi evaluaţi cu note sau calificative, ci prin nişte coduri cunoscute doar de cadrele didactice.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Marți începe Evaluarea națională la clasa a II-a, cu proba de scris la Limba română. Miercuri si joi au loc ale două probe. Rezultatele nu sunt făcute publice, ci comunicate elevilor. Elevii clasei a II-a vor avea la dispozitie 30 de minute să rezolve subiectele primite.
Elevii au de răspuns la două cerințe scurte. De exemplu: un model de subiect le cere elevilor de clasa a II-a să scrie un bilet în care să le mulțumească părinților pentru un cadou primit. Testul va avea loc în clasa lor, la o oră stabilită de fiecare școală în parte.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰