Bolid de lux de 100.000 de euro, furat din Italia, descoperit la vama Giurgiu
Un bolid de lux furat din Italia a fost descoperit la Frontiera din Giurgiu cu aplicația eDAC. Mașina a fost evaluată la 100.000 de euro și urma să ajungă în Bulgaria.

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au descoperit un bolid de 100.000 de euro, care figura ca furat din Italia. Mașina nu avea numere de înmatriculare și era transportată pe platformă de un cetățean care conducea o autoutilitară cu numere de Bulgaria.
„La data de 30.04.2025, în jurul orei 22.00, în zona DN5, o patrulă din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu-Sectorul Poliției de Frontieră Giurgiu, aflată în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a oprit pentru verificări o autoutilitară înmatriculată în Bulgaria. În urma verificărilor efectuate prin intermediul aplicației eDAC, colegii noștri au constatat că autoturismul transportat figura în bazele de date ca fiind semnalat ca furat, alertă emisă de autoritățile din Italia la data de 08.08.2024”, transmite, vineri, Poliția de Frontieră.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de „tăinuire”. Bolidul, în valoare de aproximativ 500.000 de lei, a fost indisponibilizat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale ce se impun prin unitatea de parchet competentă.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰