Observator » Evenimente » Dirijorul orchestrei Academiei de Muzică "Gheorghe Dima" din Cluj, Răzvan Metea, a murit de COVID-19

Video Dirijorul orchestrei Academiei de Muzică "Gheorghe Dima" din Cluj, Răzvan Metea, a murit de COVID-19

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 23.04.2021, 12:42 | Modificat la 23.04.2021, 14:39

Dirijorul orchestrei Academiei de Muzică "Gheorghe Dima" din Cluj a murit de COVID. Răzvan Metea avea 43 de ani şi a contractat virusul la începutul lunii martie. 

De atunci a stat la terapie intensivă, însă, nu a reuşti să învingă boala. Ultimul lui eveniment public a avut loc în februarie anul trecut. Atunci când, în premieră, a dirijat o orchestră de 40 de muzicieni  împreună cu un robot. Spectacolul a fost unul caritabil, destinat copiilor bolnavi de cancer.