Doi copii au fost loviţi de o barieră de acces din cauza vântului puternic, într-una din parcările de la Iulius Mall din Iaşi
Doi copii au fost loviţi de o barieră de acces într-una din parcările de la Iulius Mall din Iaşi, din cauza vântului puternic.
![](https://img.observatornews.ro/0/2022/1/18/454903/whatsapp-image-2022-01-18-at-14-33-14-1-04400865.jpeg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
La faţa locului au fost trimise două echipaje SMURD. Copiii de 11 şi 17 ani au fost găsiţi conştienţi. Cel mic nu s-a ales cu răni grave şi era însoţit de mama sa, care a refuzat internarea, informează reporterul Observator Clara Mihociu.
În ceea ce îl priveşte pe adolescentul de 17 ani, acesta a fost rănit uşor, în zona capului, având o plagă pe partea stângă. Deşi sângerarea a fost oprită, tănârul a fost transportat la spital, pe secţia de neurochirurgie, pentru investigaţii suplimentare.
Loviţi de o barieră din cauza vântului puternic
"În jurul orelor 13-40 din cauza vântului puternic, într-una din parcarile Iulius Mall o barieră de acces în parcare s-a prăbusit peste 2 copii. Au fost trimise 2 echipaje SMURD -EPA D1 SI EPA D2. La locul accidentului au fost un copil de 11 ani, fără mărci traumatice şi fără acuze, însoţit de mamă, care a refuzat transportul la spital. EPA D2 a preluat un adolescent 17 ani, conştiient, cooperant cu TCC fără PC. Plaga contuză la nivel parietal stâng, cu sângerare oprită. Acesta a fost transportat la UPU NCH", a declarat medicul Diana Cimpoeşu, coordonator SMURD Iași.
Reacţia mall-ului
"Din cauza vântului foarte puternic, Iaşul fiind sub atenţionare meteo cod galben de vânt intens,
un profil de mascare a vitrinei exterioare (bară din material uşor, din aluminiu), s-a desprins şi a
căzut peste un adolescent. Agentul de pază aflat la intrarea în centrul comercial a intervenit imediat pentru a verifica starea adolescentului şi a solicitat serviciul de ambulanţă. Adolescentul primeşte îngrijiri medicale şi se află în afara oricărui pericol", a transmis Iulius Mall.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰