Observator » Evenimente » Incendiu puternic în Braşov. Flăcările au cuprins faţada unui bloc şi au făcut scrum două maşini

Video Incendiu puternic în Braşov. Flăcările au cuprins faţada unui bloc şi au făcut scrum două maşini

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 25.09.2024, 12:25 | Modificat la 25.09.2024, 13:31

Clipe de panică, azi-noapte, într-un cartier din oraşul Codlea. Faţada unui bloc a fost cuprinsă de flăcări, după un incendiu izbucnit la o maşină parcată în faţa clădirii. Incendiul s-a extins cu repeziciune la o altă maşină şi apoi la faţada blocului. Doi locatari s-au evacuat în toiul nopţii şi nu au fost victime. Pompierii lucrează acum la aflarea cauzelor izbucnirii incendiului.

Trei autoturisme au fost distruse într-un incendiu pornit de la unul dintre acestea, marţi spre miercuri noaptea, în municipiul Codlea, flăcările extinzându-se şi provocând daune inclusiv faţadei unui bloc aflat în apropiere, scrie Agerpres.

Focul a pornit de la o maşină parcată lângă bloc

Conform ISU Braşov, incendiul a pornit de la unul dintre autoturisme, însă cauza acestuia nu se cunoaşte deocamdată.

Articolul continuă după reclamă

"Azi noapte (marţi spre miercuri - n.r.), în jurul orei 01.00, am fost anunţaţi de izbucnirea unui incendiu la un autoturism în localitatea Codlea. La faţa locului s-au deplasat 3 autospeciale de stingere din cadrul ISU Braşov şi două autospeciale aparţinând SVSU Codlea. Incendiul s-a extins cu repeziciune la un alt autoturism şi la faţada blocului din apropiere", a precizat ISU Braşov.

La sosirea echipajelor de salvatori la faţa locului, ardeau două autoturisme şi faţada blocului din apropiere.

S-a intervenit rapid, reuşindu-se localizarea şi lichidarea incendiului, fără a fi înregistrate victime, două persoane autoevacuându-se, între timp, în siguranţă.

În urma izbucnirii incendiului au fost afectate de flăcări trei autoturisme, iar ferestrele imobilelor situate la parter şi primele două etaje au fost distruse, a mai precizat ISU Braşov. 

Pe acelaşi subiect