Observator » Evenimente » Puiul de urs, filmat când se joacă pe pârtie la Predeal, a fost prins şi tranchilizat

Puiul de urs, filmat când se joacă pe pârtie la Predeal, a fost prins şi tranchilizat

Alin Tarnovschi | Timp citire: 2 minute
Publicat la 09.01.2020, 09:53 | Modificat la 09.01.2020, 09:53

Puiul de urs devenit vedetă pe pârtia din Predeal, după ce a fost filmat, zile la rând, în timp ce se juca în zăpadă, la câţiva metri de turişti, a fost prins şi tranchilizat.

Puiul de urs devenit vedetă pe pârtia din Predeal, după ce a fost filmat, zile la rând, în timp ce se juca în zăpadă, la câţiva metri de turişti, a fost prins şi tranchilizat.

Ursuleţul jucăuş a devenit un motiv de îngrijorare pentru autorităţi, în primele zile ale anului, după ce şi-a făcut un obicei şi venea zilnic pe pârtia din Predeal pentru a se juca în zăpadă.

Autorităţile au trimis mai multe mesaje Ro-Alert pentru a-i avertiza pe turişti să nu se apropie de urs, să nu îl hrănească şi să nu se pună în pericol.

Articolul continuă după reclamă

Mai mult, ursuleţul a fost îndepărtat la un moment dat de jandarmi cu petarde, însă a doua zi s-a întors şi şi-a continuat joaca în zăpadă.

Ursul care apare pe pârtia Clăbucet are 2 ani și a fost abandonat de mamă

În această dimineaţă, puiul de urs care a reprezentat punctul de atracţie pe pârtia Clăbucet, a fost capturat şi tranchilizat.

Pe acelaşi subiect

Reprezentanţi ai Ministerului Mediului şi alte instituţii locale au reuşit prinderea, tranchilizarea şi relocarea puiului de urs pe un fond cinegetic din judeţul Bihor.