Video VLAH, primul blindat românesc construit după '89, în teste. Poate face parte din orice armată NATO
Observator a testat, în exclusivitate, primul blindat dezvoltat în România după 1989. Un vehicul care nu mai e doar pe hârtie, ci pe terenul de încercare. L-am testat chiar pe traseul de la Moreni, acolo unde VLAH, blindatul gândit pentru orice armată NATO, trece prin ultimele probe înainte de omologare. Între viraje strânse și probe de rezistență, bestia de oțel își arată mușchii. Acum, să vedem, în timp ce statul pregătește investiții de miliarde în apărare, întrebarea rămâne: poate România să revină în liga producătorilor de blindate?
În poligonul de la Moreni, judeţul Dâmboviţa, inginerii au scos la probe un prototip unic pentru industria de apărare românească. Vlah este prescurtarea de la Vehicul de Luptă Autonom Hibrid. Este primul blindat dezvoltat in Romania dupa 89 si acum este in faza de testare in poligon. Are o greutate de pana la 13 tone, atinge o viteza maxima de 110 km pe ora si este propulsat de un motor urias, de 4,8 litri care dezvolta 221 de cai putere. După fiecare tură prin poligon, blindatul se întoarce în atelier. Acolo, inginerii ajustează, reglează și repară fiecare detaliu apărut pe parcursul probelor.
VLAH este prezentat ca o posibilă soluție pentru modernizarea mobilității Armatei Române
"Suntem acum în faza finală, faza inginerească, facem setările, umblăm la fineţuri, micile reglaje, ajustări, astfel incat sa avem un produs care să fie competitiv şi să se poată bată în piaţă cu ceilalţi concurenţi", a declarat Bogdan Georgescu, directorul tehnic al proiectului. Dincolo de performanță, miza principală este siguranța. Cabina respectă standarde NATO, oferă protecție balistică împotriva gloanțelor și schijelor, dar și protecție în caz de explozie a minelor. Şi, în teorie, orice militar cu permis auto îl poate conduce. "Este o maşină care răspunde cerinţelor MApN. A fost proiectat pe baza unor cerinţe generate de minister", a declarat Constantin Pintilie, CEO BlueSpace Tehnology.
VLAH este prezentat ca o posibilă soluție pentru modernizarea mobilității Armatei Române, în contextul în care statul a achiziționat recent vehicule similare din Turcia. Pentru 1000 de blindate Cobra 2, România a plătit 850 de milioane de euro. Accentul, în anii următor, va fi pus pe relansarea industriei naţionale de armament. "În contractele pe care eu l-am semnat, am introdus un paragraf nou care menționează obligația celui care va câștiga contractul, indiferent cine va fi, să interacționeze cu firmele românești", a declarat Radu Miruţă, ministrul Apărării. Pentru următorii cinci ani, în joc sunt aproape 10 miliarde de euro, prin programul SAFE, bani destinați modernizării armatei. Achizițiile trebuie finalizate până la sfârșitul lunii mai.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰
