Brazilia și Columbia, primele calificate în sferturile Mondialului de fotbal

Gazdele competiției au eliminat Chile după executarea loviturilor de la 11 metri, în vreme ce Columbia a trecut de reprezentativa Uruguayului grație unei "duble" semnate de noua senzație a fotbalului mondial, James Rodriguez

James Rodriguez (Columbia)

Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia și-a desemnat primele sfert-finaliste. Cele două dueluri sud-americane din optimile de dinală s-au încheiat cu rezultate oarecum scontate. Selecao a reușit să treacă de luptătorii chilieni doar după executarea loviturilor de departajare după ce la la capătul a 120 de minute, scorul era egal 1-1. Trei chilieni au ratat de la punctul cu var, în vreme ce doi dintre jucătorii desemnați de Felipe Scolari să execute, au greșit și ei ținta.

În cel de-al doilea joc de sâmbătă seara, Columbia a învins categoric selecționata Uruguayului, care în urmă cu patru ani, ajungea până în semifinalele Mondialului din Africa de Sud. James Rodriguez a marcat ambele goluri ale columbienilor, devenind golgeterul de moment al competiției și unul dintre cei mai apreciați fotbaliști ai planetei.

Rezultate:

Brazilia - Chile 1 - 1, 4-3 (după executarea loviturilor de departajare)

Uruguay - Columbia 0 - 2 (0-1)

Duminică sunt programate alete două jocuri din optimi, respectiv Olanda - Mexic, ora 19.00, Fortaleza și Costa Rica - Grecia, ora 23.00, Recife

Observator » Stiri externe » Brazilia și Columbia, primele calificate în sferturile Mondialului de fotbal