Observator » Ştiri externe » Cel puţin şase oameni au murit, iar alţi 20 au fost răniţi după erupţia violentă a unui vulcan din Guatemala

Cel puţin şase oameni au murit, iar alţi 20 au fost răniţi după erupţia violentă a unui vulcan din Guatemala

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.06.2018, 07:29 | Modificat la 04.06.2018, 08:21

Vulcanul Fuego a trimis pe cer un nor uriaş de cenuşă, care a căzut, apoi, ca o ploaie, peste împrejurimi şi chiar în capitala ţării, aflată la o distanţă de 40 de kilometri.

Vulcanul Fuego a trimis pe cer un nor uriaş de cenuşă, care a căzut, apoi, ca o ploaie, peste împrejurimi şi chiar în capitala ţării, aflată la o distanţă de 40 de kilometri. În acelaşi timp, un adevărat fluviu de lavă s-a abătut asupra unui sat din regiune.

Aici şi-au pierdut viaţa cei şase localnici, surprinşi de erupţie. Aeroportul din capitală a fost închis, deoarece singura sa pistă a devenit inutilizabilă din cauza cenuşii. Vulcanul a mai erupt o dată în acest an, dar atunci nu a făcut victime.