Observator » Ştiri externe » Grecia si-a vandut ambasada din Londra

Grecia si-a vandut ambasada din Londra

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.04.2013, 14:59 | Modificat la 04.04.2013, 15:46

Din cauza crizei economice din tara, Grecia a vandut sediul ambasadei din marea Britanie pentru 23,3 milioane de lire sterline. Astfel, statul elen vrea sa obtina fonduri pentru reducerea datoriei nationale.

Conform Antena 3, grecii si-au planuit sa obtina cel putin 22 de milioane de lire din vazarea cladirii. Grecia a mai castigat 13,5 milioane de euro de pe urma unor proprietati din Nicosia, Belgrad si Bruxelles.

"Intr-o perioada dificila, alegerile noastre s-au dovedit justificate, ceea ce este incurajator pentru viitor. Suntem foarte multumiti de rezultat", a declarat seful fondului de privatizare elen, Yiannis Emiris.

In urmatoarele saptamani, grecii vor mai scoate la vanzare doua proprietati.

Articolul continuă după reclamă

Foto: indymedia.org.uk