Observator » Ştiri externe » Incendiu uriaș lângă Atena, la a doua cea mai mare rafinărie din Grecia. Locuitorii din zonă, evacuaţi

Video Incendiu uriaș lângă Atena, la a doua cea mai mare rafinărie din Grecia. Locuitorii din zonă, evacuaţi

Incendiu uriaș lângă Atena - Facebook
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 17.09.2024, 21:17 | Modificat la 17.09.2024, 21:28

Un incendiu a izbucnit marți la o mare rafinărie de petrol de lângă Atena. Unitatea, a doua cea mai mare din Grecia, a fost evacuată. De asemenea, au fost evacuate casele și o autostradă din apropiere.

Un incendiu a izbucnit marți în a doua cea mai mare rafinărie de petrol din Grecia. O coloană de fum negru se ridică din unitate. Autoritățile și reprezentanții companiei au evacuat angajații, potrivit Reuters.

Un oficial al companiei a declarat că nimeni nu a fost rănit în incendiu.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

La fața locului au fost trimise trei elicoptere și 11 mașini de pompieri. Locuitorii care stau în apropiere au primit un mesaj pentru a pleca rapid. De asemenea, a fost oprită circulația pe o autostradă și pe calea ferată din zonă.