Observator » Ştiri externe » Otrăvite ca să nu mai meargă la şcoală. Coşmarul trăit de elevele din Afganistan după ce talibanii au revenit la putere

Video Otrăvite ca să nu mai meargă la şcoală. Coşmarul trăit de elevele din Afganistan după ce talibanii au revenit la putere

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.06.2023, 21:09 | Modificat la 05.06.2023, 21:08

Peste 80 de eleve din Afganistan au fost internate în spital, după ce au fost otrăvite la şcoală.

Atacul a avut loc pentru a împiedica fetele să mai meargă la cursuri, un lucru de altfel interzis de talibani de la clasa a şasea în sus.

După revenirea lor la putere, în 2021, drepturile femeilor au fost diminuate drastic în toată ţara.