Peste 500 de muncitori, ostatici într-o mină de aur din Africa de Sud. Poliţiştii fac eforturi supraomeneşti să ajungă în subteran
Peste 500 de muncitori sunt ţinuţi ostatici într-o mină de aur din Africa de Sud de către un sindicat rival. Oamenii nu au fost lăsaţi să mai plece acasă după tura de noapte, relatează Mediafax.
- Momentul în care cele 3 picioare amputate sunt furate din Spitalul Cantacuzino de un bărbat. Imagini la Observator 19:00, la Antena 1
- Cum a învăţat Iancu Guda de la bunicul lui să devină antreprenor. Sfatul pe care l-a primit când avea 10 ani
Incidentul a început în momentul în care minerii din sindicatul advers ar fi împiedicat sute de angajați să plece după ce și-au terminat tura de noapte la mina Modder East, situată la est de Johannesburg.
Poliţiştii nu au reuşit să coboare în mină
Aproximativ 15 mineri au fost răniți în încăierările care au urmat, cel puțin unul dintre ei suferind o rană gravă la cap, a declarat șeful minei, Jon Hericourt.
Acesta susține că un paramedic și un ofițer au intrat în mină pentru a-l scoate la suprafață pe bărbat, dar au fost și ei luați ostatici.
Hericourt a mai spus că în subteran sunt cel puțin 543 de angajați în diferite secțiuni ale minei, inclusiv ingineri.
S-a cerut intervenția poliției, dar polițiștii nu au reușit să ajungă în subteran.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰