Observator » Ştiri externe » Preşedintele Barack Obama, din nou la volan

Preşedintele Barack Obama, din nou la volan

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.07.2014, 07:42 | Modificat la 16.07.2014, 08:30

Preşedintele Barack Obama a avut ocazia să conducă, din nou, o maşină, pentru prima dată de la preluarea înaltei funcţii. Obama nu a ieşit, totuşi, pe şosea ci a testat un simulator care reproduce cât se poate de bine condiţiile din trafic.

Preşedintele Barack Obama a avut ocazia să conducă, din nou, o maşină, pentru prima dată de la preluarea înaltei funcţii. Obama nu a ieşit, totuşi, pe şosea ci a testat un simulator care reproduce cât se poate de bine condiţiile din trafic. 

Preşedintele s-a declarat încântat să se afle din nou la volan după şase ani. El a mărturisit că a cedat tentaţiei de a accelera până a trecut de 140 de kilometri pe oră. Obama i-a elogiat pe cercetătorii care încearcă să facă vehiculele să comunice între ele, pentru a ameliora siguranţa circulaţiei.