Observator » Ştiri externe » Romanii, alungati din Spania

Romanii, alungati din Spania

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 01.10.2012, 19:33 | Modificat la 25.05.2018, 22:50

Dupa ce ani intregi au pompat miliarde de euro in economia Romaniei si in cea a Spaniei, romanii nostri nu mai sunt doriti de iberici. Din cauza recesiunii, majoritatea si-au pierdut locurile de munca, dar si drepturile dobandite printre straini. Somajul record si slaba integrare au alimentat sentimente de xenofobie. Observatorul va prezinta in exclusivitate suferintele romanilor din Spania.

Dupa ce ani intregi au pompat miliarde de euro in economia Romaniei si in cea a Spaniei, romanii nostri nu mai sunt doriti de iberici. Din cauza recesiunii, majoritatea si-au pierdut locurile de munca, dar si drepturile dobandite printre straini. Somajul record si slaba integrare au alimentat sentimente de xenofobie. Observatorul va prezinta in exclusivitate suferintele romanilor din Spania.