Observator » Ştiri externe » Situaţia din Guatemala se înrăutăţeşte. Vulcanul Fuego loveşte din nou

Situaţia din Guatemala se înrăutăţeşte. Vulcanul Fuego loveşte din nou

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.06.2018, 07:43 | Modificat la 06.06.2018, 09:20

Situaţia din Guatemala se înrăutăţeşte. Vulcanul Fuego a erupt din nou, noaptea trecută. A emanat gaze toxice, a aruncat roci incadescente şi nori de cenuşă deasupra localităţilor din apropiere.

Situaţia din Guatemala se înrăutăţeşte. Vulcanul Fuego a erupt din nou, noaptea trecută. A emanat gaze toxice, a aruncat roci incadescente şi nori de cenuşă deasupra localităţilor din apropiere.

Între timp, bilanţul morţilor a ajuns la 75, iar 192 de oameni rămân în continuare dispăruţi. Ieri, autorităţile au emis un nou ordin de evacuare. Până acum, peste 3.000 de persoane şi-au părăsit locuinţele şi au fost duse în centrele special amenajate.

Potrivit oficialilor, cel puţin 1,7 milioane de locuitori au fost afectaţi de erupţia vulcanului.

Articolul continuă după reclamă