Un bărbat din New York, condamnat la închisoare pentru crimă, în 2018, a fost eliberat din greșeală
Un bărbat care a fost condamnat la închisoare pentru crimă, în 2018, a fost eliberat din greșeală, înainte de termen. Bărbatul își ispășea pedeapsa în închisoarea Rikers Island din statul american New York.
- Cele mai importante știri ale zilei sunt la Observator 19, Antena 1
Christopher Buggs, în vârstă de 26 de ani, a fost arestat în urmă cu trei ani în legătură cu o acuzație de crimă de gradul al doilea. În timpul unei audieri, pe 16 februarie, avocatul său a făcut o cerere pentru ca Buggs să fie eliberat pe cauțiune, apel pe care judecătorul l-a respins, scrie CNN.
Furios din cauza decizie, Buggs a jignit judecătorul, iar acesta l-a mai condamnat la 30 de zile, în plus, de închisoare. Însă, bărbatul a fost eliberat, marți, după ce a executat două treimi din sentință, au declarat oficialii.
Astfel, poliția din New York a fost nevoită să facă un apel către populație, pentru prinderea lui Christopher Buggs.
"Suntem conștienți de acest incident și o anchetă completă privind modul în care s-a ajuns aici este în curs de desfășurare", a declarat comisarul adjunct Peter Thorne. „În acest moment lucrăm cu partenerii noștri pentru readucerea acestei persoane în custodia poliției”.
Primarul orașului New York, Bill de Blasio, a declarat miercuri că evenimentul este „investigat”.
"Ne asigura că nu se va mai întâmpla niciodată un astfel de incident. Este foarte frustrant", a declarat de Blasio.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰