Observator » Ştiri externe » Vulcanul Colima a erupt în Mexic

Vulcanul Colima a erupt în Mexic

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 17.02.2015, 07:26 | Modificat la 17.02.2015, 07:42

Erupţie spectaculoasă în Mexic! Vulcanul Colima, supranumit vulcanul de Foc, a aruncat fum şi cenuşă la două mii de metri în aer.

Erupţie spectaculoasă în Mexic! Vulcanul Colima, supranumit vulcanul de Foc, a aruncat fum şi cenuşă la două mii de metri în aer. 

Cu toate acestea, autorităţile au dat asigurări că erupţia nu constituie o ameninţare la adresa comunităţilor din jur. Vulcanul de Foc este unul dintre cei mai activi din Mexic şi din America de Nord.

A erupt de mai bine de 40 de ori timp de patru secole. Iar ultima oară s a intamplat luna trecută.

Articolul continuă după reclamă