Observator » Ştiri externe » "Vulcanul de Foc" continuă să facă spectacol în Mexic

"Vulcanul de Foc" continuă să facă spectacol în Mexic

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 12.02.2015, 07:28 | Modificat la 12.02.2015, 08:37

Vulcanul Colima, supranumit "Vulcanul de Foc", continuă să facă spectacol în Mexic

Vulcanul Colima, supranumit "Vulcanul de Foc", continuă să facă spectacol în Mexic

Potrivit serviciului de protecţie civilă, în doar 24 de ore s-au înregistrat trei noi erupţii care au dat naştere unor nori de fum şi cenuşă înalţi de aproape 800 de metri.

Comunităţile locale nu sunt, însă, în pericol şi nu au fost evacuate.  Vulcanul înalt de aproape 3900 de metri este unul din cele mai active din Mexic.

Articolul continuă după reclamă

Actuala serie de erupţii a început la sfârşitul lunii ianuarie.