Femeie de 48 de ani, condamnată la închisoare după ce a furat peste 100.000 de euro de la o organizație caritabilă. A cheltuit tot pe haine și vacanțe de lux
O femeie a furat peste 100.000 de euro de la o organizație caritabilă împotriva cancerului și i-a cheltuit pe vacanțe în țări exotice și la cumpărături. A fost obligată să plătească înapoi doar 1,12 euro.
![Femeie de 48 de ani, condamnată la închisoare după ce a furat peste 100.000 de euro de la o organizație caritabilă A cheltuit tot pe haine și vacanțe de lux](https://img.observatornews.ro/0/2023/3/10/514764/paula-tribbeck-63e3b86f.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Paula Tribbeck, 48 de ani, fost director financiar la Wessex Cancer Trust, a extras banii pentru a-și finanța stilul de viață de lux, în timp ce organizația de caritate a organizat mai multe strângeri publice de fonduri într-o încercare disperată de a supraviețui, a auzit o instanță, relatează Mirror.
A furat peste 100.000 de euro din fodurile strânse pentru bolnavii de cancer
Gestul șocant al dorectoarei a fost descoperit în sfârșit în 2019, când colegii ei i-au pătruns în birou, unde au găsit un depozit de coduri folosite pentru a accesa conturile bancare. Femeia a fost condamnată la doi ani de închisoare în această săptămână. Un judecător i-a ordonat acum să ramburseze doar 1 euro, în următoarele șapte zile.
Avocatul ei susține că femeia nu mai are deloc bani și că nu poate să restituie suma colosală pe care și-a însușit-o în scopuri egoiste. „Ea mai nu are nimic. Nu există fonduri disponibile. S-au cheltuit la fel de repede cum au venit, pe vacanțe”, a spus judecătorul.
Paula Tribbeck s-a alăturat organizației de caritate când era adolescentă, înainte de a ajunge la funcția de director financiar în 2010 și a fost responsabilă pentru înregistrarea tuturor tranzacțiilor financiare. Peste 100.000 de euro au fost transferate de la organizație de caritate în contul ei personal pe parcursul a șase ani.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰