Observator » Ştiri sociale » Bacterie periculoasă în spitale

Bacterie periculoasă în spitale

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 03.10.2014, 13:16 | Modificat la 03.10.2014, 14:25

E alertă în spitalele din România. O bacterie periculoasă a fost depistată în săpunul antibacterian folosit de medici ca dezinfectant înainte de operaţie

E alertă în spitalele din România. O bacterie periculoasă a fost depistată în săpunul antibacterian folosit de medici ca dezinfectat înainte de operaţie 

Un bebeluş şi un bolnav de cancer s-au infectat cu această bacterie şi au fost la un pas de şoc septic. Săpunul lichid contaminat a ajuns şi în Spitalele din Focşani, Târgu Mureş şi Târgovişte. Reprezentanţii acestor unităţi sanitare dau asigurări că loturile contaminate au fost deja distruse. Săpunul lichid periculos a fost trimis la 12 spitale din ţară dar bacteria nu a fost confirmată peste tot