Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Balul Vânătorilor, la poalele Cetății Neamț, a încehiat sezonul de iarnă

Sute de vânători din Neamţ au sărbătorit aseară sfârşitul sezonului.

de Redactia Observator

la 12.02.2018 , 17:01

Sute de vânători din Neamţ au sărbătorit aseară sfârşitul sezonului. Şi cum puteau face mai bine asta decât printr-o petrecere cu dansuri populare şi bucate tradiţionale. Din program n-a lipsit nici tombola cu premii. Vânate sau povestite.

Cu multă voie bună... Astfel şi-au dat întâlnire vânătorii din Moldova într-un restaurant din Târgu Neamţ. Şi au marcat ieşirea din iarnă. 

A fost o iarnă cu zăpadă puţină, în care urşii au coborât în satele de lângă pădure, iar mistreţii şi-au căutat hrană prin gospodăriile oamenilor. Şi totuşi, a fost un sezon bun, spun localnicii, unul care trebuie cinstit şi mai ales... "povestit".

Vezi și

Atracţia serii a fost însă tombola cu nu mai puţin de 60 de premii proaspăt vânate. De la raţe sălbatice, iepuri de câmp, crapi de 5 kilograme, căprioare şi... premiul cel mare: un mistreţ numai bun de gătit.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
Aţi fost vreodată victima unei înşelătorii pe WhatsApp?
Observator » Ştiri sociale » Balul Vânătorilor, la poalele Cetății Neamț, a încehiat sezonul de iarnă