Observator » Ştiri sociale » Descinderi simultane la mai multe puncte de trecere a frontierei

Descinderi simultane la mai multe puncte de trecere a frontierei

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.01.2017, 16:22 | Modificat la 18.01.2017, 17:08

Operaţiune de amploare a Direcţiei Naţionale Anticorupţie Timişoara! Anchetatorii au descins simultan la punctele de trecere a frontierei din Nădlac şi Vărşand, dar şi la sediul Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Arad.

Operaţiune de amploare a Direcţiei Naţionale Anticorupţie Timişoara! Anchetatorii au descins simultan la punctele de trecere a frontierei din Nădlac şi Vărşand, dar şi la sediul Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Arad.

Misiunea lor a fost să ducă la audieri mai mulţi poliţişti de frontieră, acuzaţi că au pretins şpăgi pentru a închide ochii la ilegalităţi comise în vămile de la graniţa de vest.

Cea mai mare sumă a fost de 41.000 de euro, bani ceruţi pentru a permite tranzitul unui singur TIR din Serbia încărcat cu ţigări. Tranzacţia nu a mai avut însă loc, pentru că au intervenit procurorii. 

Articolul continuă după reclamă