Observator » Ştiri sociale » În Munții Bucegi, la cota 2200 a nins, iar vântul a bătut cu putere

În Munții Bucegi, la cota 2200 a nins, iar vântul a bătut cu putere

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 21.11.2017, 13:48 | Modificat la 21.11.2017, 14:23

Mai avem o săptămână până în decembrie, însă în unele zone iarna s-a instalat deja! În Munţii Bucegi, la cota 2200, a fost viscol aseară.

Mai avem o săptămână până în decembrie, însă în unele zone iarna s-a instalat deja! În Munţii Bucegi, la cota 2200, a fost viscol aseară. Vântul a suflat cu putere zăpada care, în unele porţiuni, a atins mai bine de 30 de centimetri.

Însă sunt şi zone în care stratul e chiar mai mare. Imaginile au fost surprinse de salvamontiştii aflaţi la refugiul din Babele. Aceştia îi sfătuiesc pe turiști să nu se aventureze pe traseele montane, dacă nu sunt echipaţi corespunzător. Mai ales că, în această perioadă, vremea este destul de imprevizibilă.