Observator » Ştiri sociale » O generaţie de elevi, absentă de la şcoală

O generaţie de elevi, absentă de la şcoală

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 13.03.2014, 13:31 | Modificat la 13.03.2014, 13:44

Nici dulciurile, nici cadourile şi nici măcar banii nu îi determina pe elevi să frecventeze şcoala. E concluzia amara la care au ajuns mai multi profesori arădeni, care se confruntă de ani buni cu bănci goale şi examene picate

În aceste condiţii, era de aşteptat ca şi anul acesta să aducă rezultate catastrofale la simulările pentru testele naţionale. Iar dacă pentru copii nu este încă prea târziu să deschidă o carte, părinţii par o cauză pierdută. În catalogul lor, cu şcoala nu treci examenul vieţii.