Observator » Ştiri sociale » O nouă afacere a încolţit în sudul României. Agricultorii cultivă fructul cosmonauţilor - o explozie de vitamine cu mare succes printre consumatori

O nouă afacere a încolţit în sudul României. Agricultorii cultivă fructul cosmonauţilor - o explozie de vitamine cu mare succes printre consumatori

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 14.07.2016, 19:48 | Modificat la 20.07.2017, 20:00

Aronia, supranumit şi fructul cosmonauţilor, creşte acum şi în Gorj. Un fermier din comuna Bustuchin a început cultivarea plantei miraculoase din pasiune. În al treilea an de cultură, Ion Croitoru începe să culeagă roadele. Vin comenzi din toată ţara pentru fructele considerate o explozie de vitamine.

Aronia, supranumit şi fructul cosmonauţilor, creşte acum şi în Gorj. Un fermier din comuna Bustuchin a început cultivarea plantei miraculoase din pasiune. În al treilea an de cultură, Ion Croitoru începe să culeagă roadele. Vin comenzi din toată ţara pentru fructele considerate o explozie de vitamine.