Opere de artă pe zidurile școlilor din Sibiu
Sibienii s-au trezit peste noapte că pereţii şcolilor sunt plini de graffiti. Nu este vorba despre o răscoală a tinerilor, ci de un festival de artă stradală. Peste 20 de artişti români şi străini şi-au pus imaginaţia la treabă şi au însufleţit faţadele a şapte şcoli.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Sibienii s-au trezit peste noapte că pereţii şcolilor sunt plini de graffiti. Nu este vorba despre o răscoală a tinerilor, ci de un festival de artă stradală. Peste 20 de artişti români şi străini şi-au pus imaginaţia la treabă şi au însufleţit faţadele a şapte şcoli.
Graffiti! Vandalism pentru unii, o formă de artă pentru alţii. De regulă cei care se apucă se deseneze pe clădiri, maşini sau trenuri o fac ilegal. Dar zilele acestea, la sibiu, lucrurile stau cu totul diferit.
Aşa că artiştii au primit mână liberă. Fiecare a desenat ce i-a trecut prin minte când a auzit tema festivalului. "În caz de pericol, folosiţi aripi"
Artiştii graficieni au petrecut şi noaptea, la lumina reflectoarelor, colorând pereţii. Nu le-a fost uşor, dar spun că zâmbetele elevilor care se vor întoarce în curând la şcoală e o recompensă pe măsură.
Toate desenele vor fi gata până mâine.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰