Video Primele fonduri din PNRR ajung la Fălticeni. Pentru ce proiect vor fi folosiți banii
Mult visaţii bani europeni din PNRR ajung pentru prima dată la Primăria din Fălticeni, judeţul Suceava. Este prima instituţie din România care primeşte fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Ministerul Dezvoltării a anunțat că a autorizat prima solicitare de plată în valoare de 79.100 de lei. Aceasta este parte dintr-un contract de reabilitare termică şi eficientizare energetică a clădirii primăriei, în valoare de 8 milioane de lei.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
De altfel, asemenea primăriei din Fălticeni, alte 6 instituţii din ţară vor fi renovate cu bani veniţi prin PNRR. Ar fi vorba, spun autorităţile, despre proiectele care nu au avut niciun fel de problemă de natură tehnică. România beneficiază prin Planului Național de Redresare și Reziliență de fonduri pentru eficientizarea energetică, asigurarea seismică şi la incendiu pentru 4.333 de blocuri de locuinţe şi clădiri publice.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰