Observator » Ştiri sociale » Tragedia din Colectiv opreşte angajările la negru

Tragedia din Colectiv opreşte angajările la negru

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 10.11.2015, 19:39 | Modificat la 10.11.2015, 19:46

Tragedia din Colectiv a mai liniştit curajul proprietarilor de localuri din Capitală. Unii dintre ei nu mai angajează fără acte, cel puţin deocamdată. Totuşi cazurile de angajaţi la negru nu sunt izolate, chiar dacă amenzile sunt usturătoare, iar angajatorul riscă închisoarea

 Tragedia din Colectiv a mai liniştit curajul proprietarilor de localuri din Capitală. Unii dintre ei nu mai angajează fără acte, cel puţin deocamdată. Totuşi cazurile de angajaţi la negru nu sunt izolate, chiar dacă amenzile sunt usturătoare, iar angajatorul riscă închisoarea. Doar în primele şase luni ale anului, aproape 6 mii de angajaţi români lucrau fără a avea un contract.