Observator » Ştiri sociale » Turistă cu hipotermie, salvată din munți

Turistă cu hipotermie, salvată din munți

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.07.2014, 08:50 | Modificat la 19.07.2014, 09:35

O tânără de 16 ani a ajuns la spitalul din Bistriţa în şoc hipotermic, după ce a fost surprinsă de o ploaie torenţială pe munte

O tânără de 16 ani a ajuns la spitalul din Bistriţa în şoc hipotermic, după ce a fost surprinsă de o ploaie torenţială pe munte

Fata făcea parte dintr-un grup organizat, format din elevi englezi, care a venit în România să parcurgă traseele din Munţii Călimani. Speriat că starea adolescentei se înrăutăţea, ghidul lor a cerut imediat ajutorul salvamontiştilor.