Un medic de familie a murit, altul e în spital, din cauza Covid-19, iar un oraș întreg din Olt a rămas fără medici
Un orășel din Olt a rămas fără medici de familie, după ce unul dintre ei a murit după ce s-a infectat cu noul coronavirus iar al doilea este pe un pat de spital, tot din cauza Covid-19.
![Un medic de familie a murit, altul e în spital, din cauza Covid-19, iar un oraș întreg din Olt a rămas fără medici Un medic de familie a murit, altul e în spital, din cauza Covid-19, iar un oraș întreg din Olt a rămas fără medici](https://img.observatornews.ro/0/2020/11/18/402886/1605701096f7a8683e.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
- Asistenta cabinetului din Potcoava se află în izolare, în timp ce și al doilea medic de familie a ajuns la spital, tot din cauza Covid-19.
- Oraşul Potcoava din judeţul Olt are aproximativ 5.700 de locuitori.
Un medic de familie din oraşul Potcoava a murit după ce s-a infectat cu virusul SARS CoV-2. Femeia în vârstă de 65 de ani a murit la un spital din Bucureşti.
Asistenta cabinetului se află în izolare, în timp ce şi al doilea medic de familie a ajuns la spital, tot din cauza Covid 19. Astfel, dispensarul din Potcoava a rămas fără cadre medicale, iar autorităţile locale au făcut demersuri pentru a obţine detaşarea de urgenţă a unui medic.
„Nu este nici un medic, avem mare nevoie. Nu are cine să facă o consultaţie, să dea o reţetă. Am înţeles că o să vină cineva, azi, mâine. Cel de al doilea medic este confirmat pozitiv, la fel asistenta acestuia”, a declarat primarul oraşului Potcoava, Manuel Enăchioaia, potrivit Mediafax.
Oraşul Potcoava din judeţul Olt are aproximativ 5.700 de locuitori.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰